Под Integrity Constraints се има предвид набор от правила, които съхраняваната в дадена БД информация трябва да спазва, за да се запазва качеството на информацията. Под „качество на информацията“ нека имаме предвид нейната полезност според случая, според нуждите, за които тя се използва. В този смисъл, може да се каже, че Integrity Constraints отговарят и поддържат семантичната стойност на информацията.
Integrity Constraints биват следните типове:
1. Domain constraints
Тук изхождаме от това, че дадено поле може да съдържа стойности само от предварително зададено множество – домейн. Елементите на предварително зададеното множество (домейн) на даденото поле, трябва да са от един и същ тип (това в случаят е домейна).
2. Entity integrity constraints
Тук изискването е относо Първичният ключ, и се състои в това, той да не е NULL, нито никоя част от него, ако е съставен, защото това би нарушило достъпността до даденият запис и би нарушило Първа нормалана форма.
Това ограничение изисква всяка таблица да има Супер ключ, бил той и Първичен ключ, и също, никое поле от тях да не може да има NULL стойност.
Също, ако някое от полетата може по принцип да има NULL стойности, то не трябва да се задава като Първичен ключ.
3. Referential Integrity Constraints
Това ограничение трябва да се спазва при релациите между от отделните таблици, при т.н. Foreign Keys.
4. Key constraints
Tук ограничението се прилага за да се запази уникалността на дадено поле или група полета ако имаме съставен или несъставен UNIQUE ключ.
5. Enterprise (semantic) constraints
Допълнителни, специфични за стойността на полето ограничения и изисквания към информацията, свързани с например – максимална дължина на символните низове (CHAR, VARCHAR…), максимална и минимална стойност на числените стойности и т.н…
Използват се за по-финна настройка на семантичната стойност на информацията.